La proposta didàctica tracta sobre la Lluna, el satèl·lit de la Terra. Aquesta unitat didàctica s'emmarca dins l'àrea de coneixement del medi natural a l'educació primària. És una unitat que centrem dintre del cicle superior, ja que hi ha coneixements molt específics. S'estructura presentant en primer lloc uns continguts que després treballaran a través de les activitats proposades. Aquestes activitats seran d'observació i d'experimentació. També hauràn de mirar enllaços sobre el tema a tractar, per tal d'anar introduint les noves tecnologies a l'aula. L'avaluació serà contínua, no només ens basarem amb una prova final. Però, ja en parlarem a l'apartat d'avaluació.
Objectius
Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural.
Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de trasmessa de la informació.
Usar les noves tecnologies per a cerca la informació necessària.
Expressar les idees i organitzar les informacions de manera eficaç i intel·ligible sobre la Lluna.
Utilitzar críticament les fonts d'informació que s'utilitzen en diferents tipus de suport per observar i analitzar l'entorn.
Aprendre a treballar de manera autònoma i col·lectiva.
Comprendre els problemes mediambientals de la Terra.
Fomentar el treball experimental, l'observació i els processos científics.
Descriure les característiques de la Lluna.
Saber identificar les fases de la Lluna.
Saber identificar i veure els eclipsis.
Conèixer com influeix / actua la Lluna.
Competències
Competència comunicativa:
Competència comunicativa lingúística i audiovisual: implica el diferent domini de les llengües, tant oralment com per escrit, en múltiples suports i amb el complement dels llenguatges audiovisuals en varietat de contextos i finalitats, com a eina per aprendre a aprendre.
Competència metodològica:
Competència d'aprendre a aprendre: implica la consciència, gestió i control de les pròpies capacitats i coneixements des d'un sentiment de competència o eficàcia personal, i inclou tant el pensament estratègic com la capacitat de cooperar, d'autoavaluar-se, i el maneig eficient d'un conjunt de recursos i tècniques de treball intel·lectual per transformar la informació en coneixement propi.
Tractament de la informació i competència digital: implica gestionar la informació, des de com accedir-hi fins a la seva transmissió, tot utilitzant diferents suports, incloent-hi l'ús de les TIC com a element essencial per informar-se, aprendre i comunicar-se.
Competència personal:
Competència d'autonomia i iniciativa personal: suposa l'adquisició de la consciència i aplicació d'un conjunt de valors i actituds personals i interrelacionades, el control emocional, de calcular riscos i afrontar problemes, així com la capacitat d'endarrerir la satisfacció immediata, d'aprendre dels errors i d'assumir riscos.
Competència específica centrada en conviure i habilitar el món:
Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic: suposa el desenvolupament i aplicació del pensament cientificotècnic per interpretar la informació que es rep i per predir i prendre decisions en iniciativa i autonomia en un món en què els avenços que es van produint són molt ràpids i tenen influència decisiva en la vida de les persones, la societat i el món natural.
Continguts
Característiques bàsiques de la Lluna.
Diferents fases de la Lluna.
Els eclipsis lunars.
L'origen de la Lluna.
L'estructura.
Temporització
Sessió 1: Introduir la unitat didàctica.
Temps estimat:30 minuts
Competències: - Competència comunicativa lingüística i audiovisual. - Tractament de la informació i competència digital. - Competència d'aprendre a aprendre. - Competència d'autonomia i iniciativa personal.
Continguts: - Funcionament de la wiki.
Objectius: -Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural. - Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de trasmessa de la informació.
Criteris d’avaluació: - Saben utilitzar el fòrum per entrar a la conversa de la discussió? - Els seus coneixements previs sobre la Lluna són els indicats?
Descripció de la sessió: - Introduir la unitat didàctica de la Lluna. - L’activitat de les idees prèvies per tal de saber els coneixements previs que tenen els nens i nenes.
Activitats: Idees prèvies: Què en sabeu de la Lluna? Es tracta que els nens i nenes entrin a la conversa de la discussió i entrin de manera ordenada els coneixements que ells tenen sobre la Lluna, sense consultar res d’informació. Ens servirà per saber quins coneixements tenen els alumnes sobre el tema. Material: - Ordinador. - Internet. - Direcció de la wiki.
Sessió 2: Què és la Lluna?
Temps estimat:1 hora.
Competències: - Competència comunicativa lingüística i audiovisual. - Tractament de la informació i competència digital. - Competència d'aprendre a aprendre. - Competència d'autonomia i iniciativa personal. - Competència en el coneixement i en la interacció del món físic.
Continguts: - Funcionament de la wiki. - Característiques de la Lluna.
Objectius: -Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural. - Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de transmesa de la informació. - Descriure les característiques de la Lluna.
Criteris d’avaluació: - Saben utilitzar el fòrum per entrar a la conversa de la discussió? - Han entès que és la Lluna?
Descripció de la sessió: - Explicació sobre què és la Lluna. - Realització de les dues activitats pertinents.
Activitats: Activitats: Un cop explicada la teoria, els alumnes hauran de realitzar dues activitats i que són les següents: - Cada quan es repeteixen les fases de la Lluna? Perquè? - Quina diferència hi ha entre lluna plena i lluna nova? Material: - Ordinador. - Internet. - Direcció de la wiki. - Activitats.
Sessió 3: Fases de la Lluna.
Temps estimat:1 hora.
Competències: - Competència comunicativa lingüística i audiovisual. - Tractament de la informació i competència digital. - Competència d'aprendre a aprendre. - Competència d'autonomia i iniciativa personal. - Competència en el coneixement i en la interacció del món físic.
Continguts: - Funcionament de la wiki. - Fases de la Lluna.
Objectius: -Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural. - Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de transmesa de la informació. - Saber identificar les fases de la Lluna.
Criteris d’avaluació: - Han entès les fases de la Lluna? - Saben treballar de manera ordenada a l’hora de realitzar un experiment? - Han entès el clip? - Han realitzat correctament els exercicis?
Descripció de la sessió: - Explicació de les fases de la Lluna. - Visualització del clip. Fases de la lluna. Edu365. - Realització de l’experiment pertinent. Experiment 1. - Realització dels exercicis pertinents.
Activitats: Visualització del clip. Passarem en els alumnes un clip de l’edu365 on es veu clarament el moviment de la Lluna envers la Terra. És un clip molt senzill però molt entenedor a la vegada. Experiment 1. Un cop, hagin visualitzat el clip realitzarem l’experiment pertinent. Aquest consistirà sobre les fases de la Lluna. Agafeu dues pilotes, una de més gran que l’altre i una llanterna. La bola més gran es deixa fixa en un lloc i la petita l’anem il·luminant amb la llanterna. Situem la bola petita en les mateixes situacions que el dibuix. –Què representa la llanterna? – Explica quines fases representen les diferents posicions. Exercicis. Els alumnes hauran de contestar a un seguit de preguntes que els hi haurem realitzat a partir de l’explicació de l’apartat de les fases. I aquestes són les següents: - Cada quan es repeteixen les fases de la Lluna? Per què? -Quina diferència hi ha entre Lluna plena i Lluna nova? - Observa, durant un mes com a mínim, la Lluna i anoteu-ho a la graella. Material: - Ordinador. - Internet. - Direcció de la wiki. - Clip de l’edu365.http://www.edu365.cat/primaria/muds/natural/lluna/imatges/lluna_fases.swf - Una pilota gran. - Una pilota petita. - Una llanterna. - Fitxa de l’experiment. Experiment 1. - Graella de la Lluna. Graella d.
Sessió 4: Com és i com actua?
Temps estimat:1 hora.
Competències: - Competència comunicativa lingüística i audiovisual. - Tractament de la informació i competència digital. - Competència d'aprendre a aprendre. - Competència d'autonomia i iniciativa personal. - Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic.
Continguts: - Funcionament de la wiki. - Característiques de la Lluna. - Estructura de la Lluna. - Origen de la Lluna. - Com actua la Lluna. - Marees i diferents tipus de marees.
Objectius: -Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural. - Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de transmesa de la informació. - Conèixer com influeix / actua la Lluna. - Conèixer algunes característiques de la Lluna. - Comprendre els problemes mediambientals de la Terra.
Criteris d’avaluació: - Han entès l’explicació sobre l’origen de la Lluna? - Han estès l’estructura de la Lluna i la seva composició? - Han estès com la Lluna influeix sobre la Terra? - Han estat atents en el documental de les marees?
Descripció de la sessió: - Explicació sobre l’origen de la Lluna. - Explicació de la seva estructura, és a dir, de què està composta. - Explicació sobre com actua la Lluna sobre la Terra, és a dir, com influeix. - Visualització del documental. Les marees.
Activitats: Visualització del documental. Es passarà un documental perquè us puguin fer una idea de les marees. És a dir, sobre el què vol dir això de què puja i baixa la marea. És un exemple clar on ho explica molt detallat i deforma clara. Material: - Ordinador. - Internet. - Direcció de la wiki. - Documental. Les marees de l’Edu3.cathttp://www.edu3.cat/Edu3tv/Fitxa?p_id=16892
Sessió 5: Eclipsis i curiositats.
Temps estimat:1 hora.
Competències: - Competència comunicativa lingüística i audiovisual. - Tractament de la informació i competència digital. - Competència d'aprendre a aprendre. - Competència d'autonomia i iniciativa personal. - Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic.
Continguts: - Funcionament de la wiki. - Eclipsis. - Eclipsis de Lluna.
Objectius: -Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural. - Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de transmesa de la informació. - Expressar les idees de manera eficaç i intel·ligible. - Aprendre a treballar de manera autònoma i col·lectiva. - Fomentar el treball experimental, l’observació i els processos científics. - Saber identificar i veure els eclipsis.
Criteris d’avaluació: - Saben treballar de forma ordenada mitjançant els experiments? - Saben treure les conclusions a partir d’un experiment realitzat? - Han après alguna cosa del documental? - Han estat atents?
Descripció de la sessió: - Explicació de què són els eclipsis. - Visualització del documental. Eclipsis de Lluna de l’edu3.cat. - Realització de l’experiment pertinent. Experiment 2. - Explicació de l’apartat de curiositats, ja que aquest apartat el miraran a casa amb tranquil·litat com a treball individual.
Activitats: Visualització del documental. Es tracta de passar un tros del documental en els nens i nenes per tal que puguin entendre bé el concepte de l’eclipso. Passarem el tros on ens expliqui l’eclipsi lunar.
Experiment 2. Es tracta que els nens i nenes observin i entenguin de forma experimental com funciona el tema dels eclipsis de lluna. L’experiment tracta en el següent: Agafa tres pilotes de mides diferents i una llanterna. Col·loca-les de més gran a més petita. Amb la llanterna il·luminarem la pilota gran direcció a les altres dues. Les posarem de la mateixa forma que el dibuix. – Què està passant? – Quines hipòtesis en pots treure? Material: - Ordinador. - Internet. - Direcció de la wiki. - Documental Eclipsis de Lluna de l’Edu3.cathttp://www.edu3.cat/Edu3tv/Fitxa?p_id=43497 - Tres pilotes de mides diferents. - Una llanterna. - Fitxa de l’experiment.
Sessió 6: Avaluació.
Temps estimat:45 minuts.
Competències: - Competència comunicativa lingüística i audiovisual. - Tractament de la informació i competència digital. - Competència d'aprendre a aprendre. - Competència d'autonomia i iniciativa personal. - Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic.
Continguts: - Funcionament de la wiki. - Característiques de la Lluna. - Funcions de la Lluna. - Fases de la Lluna. - Terminologia sobre la Lluna.
Objectius: -Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural. - Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de transmesa de la informació. - Aprendre a treballar de manera autònoma i col·lectiva. - Saber les característiques i funcions de la Lluna. - Conèixer les paraules claus sobre l’unitat didàctica de la Lluna.
Criteris d’avaluació: - Saben utilitzar el fòrum per entrar a la conversa de la discussió? - Els seus coneixements finals són els correctes? - Saben buscar la informació pertinent sobre un tema?
Descripció de la sessió: - Realització de l’avaluació per tal de saber quins són els coneixements adquirits pels alumnes. - Explicació de la realització del glossari per tal que el realitzin a casa seva de manera individual.
Activitats: Avaluació. El mestre els hi passarà el qüestionari de l’avaluació per tal que els alumnes puguin contestar el què han après durant aquesta unitat didàctica.
Glossari. El glossari és una activitat que realitzaran els nens i nenes de manera individual a casa seva. Es tracta de buscar el significat de les paraules que hi ha penjades en l’apartat de discussió de l’apartat d’avaluació. Un cop, hagin realitzat aquesta tasca entregaran els fulls respectius en el mestre per poder veure qui ha realitzat la feina encomanada. Material: - Ordinador. - Internet. - Direcció de la wiki. - Full d’avaluació. - Discussió del fòrum per tal de poder saber les paraules del glossari.
Temps estimat: 5 hores.
Avaluació
L'avaluació d'aquesta unitat didàctica serà contínua, és a dir, no ens centrarem simplement amb una prova final. Començarem amb una activitat de coneixements previs per tal de saber els continguts que tenen els nens i les nenes. Les activitats que podem trobar són de d'experimentació i d'observació. Per tant, s'haurà de ser crítics tant amb ells mateixos com amb les activitats a realitzar. Per últim, si que hi haurà una petita prova d'avaluació però més que tot és per saber si han assolit els conceptes clau sobre el tema. Però si han seguit una línia d'anar fent els exercicis proposats no hi haurà cap problema per assolir l'unitat didàctica.
La proposta didàctica tracta sobre la Lluna, el satèl·lit de la Terra. Aquesta unitat didàctica s'emmarca dins l'àrea de coneixement del medi natural a l'educació primària. És una unitat que centrem dintre del cicle superior, ja que hi ha coneixements molt específics.
S'estructura presentant en primer lloc uns continguts que després treballaran a través de les activitats proposades. Aquestes activitats seran d'observació i d'experimentació. També hauràn de mirar enllaços sobre el tema a tractar, per tal d'anar introduint les noves tecnologies a l'aula.
L'avaluació serà contínua, no només ens basarem amb una prova final. Però, ja en parlarem a l'apartat d'avaluació.
Objectius
Competències
Competència comunicativa:
Competència metodològica:
Competència personal:
Competència específica centrada en conviure i habilitar el món:
Continguts
Temporització
- Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
- Tractament de la informació i competència digital.
- Competència d'aprendre a aprendre.
- Competència d'autonomia i iniciativa personal.
- Funcionament de la wiki.
-Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural.
- Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de trasmessa de la informació.
- Saben utilitzar el fòrum per entrar a la conversa de la discussió?
- Els seus coneixements previs sobre la Lluna són els indicats?
- Introduir la unitat didàctica de la Lluna.
- L’activitat de les idees prèvies per tal de saber els coneixements previs que tenen els nens i nenes.
Idees prèvies: Què en sabeu de la Lluna?
Es tracta que els nens i nenes entrin a la conversa de la discussió i entrin de manera ordenada els coneixements que ells tenen sobre la Lluna, sense consultar res d’informació. Ens servirà per saber quins coneixements tenen els alumnes sobre el tema.
Material:
- Ordinador.
- Internet.
- Direcció de la wiki.
- Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
- Tractament de la informació i competència digital.
- Competència d'aprendre a aprendre.
- Competència d'autonomia i iniciativa personal.
- Competència en el coneixement i en la interacció del món físic.
- Funcionament de la wiki.
- Característiques de la Lluna.
-Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural.
- Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de transmesa de la informació.
- Descriure les característiques de la Lluna.
- Saben utilitzar el fòrum per entrar a la conversa de la discussió?
- Han entès que és la Lluna?
- Explicació sobre què és la Lluna.
- Realització de les dues activitats pertinents.
Activitats:
Un cop explicada la teoria, els alumnes hauran de realitzar dues activitats i que són les següents:
- Cada quan es repeteixen les fases de la Lluna? Perquè?
- Quina diferència hi ha entre lluna plena i lluna nova?
Material:
- Ordinador.
- Internet.
- Direcció de la wiki.
- Activitats.
- Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
- Tractament de la informació i competència digital.
- Competència d'aprendre a aprendre.
- Competència d'autonomia i iniciativa personal.
- Competència en el coneixement i en la interacció del món físic.
- Funcionament de la wiki.
- Fases de la Lluna.
-Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural.
- Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de transmesa de la informació.
- Saber identificar les fases de la Lluna.
- Han entès les fases de la Lluna?
- Saben treballar de manera ordenada a l’hora de realitzar un experiment?
- Han entès el clip?
- Han realitzat correctament els exercicis?
- Explicació de les fases de la Lluna.
- Visualització del clip. Fases de la lluna. Edu365.
- Realització de l’experiment pertinent. Experiment 1.
- Realització dels exercicis pertinents.
Visualització del clip.
Passarem en els alumnes un clip de l’edu365 on es veu clarament el moviment de la Lluna envers la Terra. És un clip molt senzill però molt entenedor a la vegada.
Experiment 1.
Un cop, hagin visualitzat el clip realitzarem l’experiment pertinent. Aquest consistirà sobre les fases de la Lluna. Agafeu dues pilotes, una de més gran que l’altre i una llanterna. La bola més gran es deixa fixa en un lloc i la petita l’anem il·luminant amb la llanterna. Situem la bola petita en les mateixes situacions que el dibuix. –Què representa la llanterna? – Explica quines fases representen les diferents posicions.
Exercicis.
Els alumnes hauran de contestar a un seguit de preguntes que els hi haurem realitzat a partir de l’explicació de l’apartat de les fases. I aquestes són les següents:
- Cada quan es repeteixen les fases de la Lluna? Per què?
-Quina diferència hi ha entre Lluna plena i Lluna nova?
- Observa, durant un mes com a mínim, la Lluna i anoteu-ho a la graella.
Material:
- Ordinador.
- Internet.
- Direcció de la wiki.
- Clip de l’edu365. http://www.edu365.cat/primaria/muds/natural/lluna/imatges/lluna_fases.swf
- Una pilota gran.
- Una pilota petita.
- Una llanterna.
- Fitxa de l’experiment. Experiment 1.
- Graella de la Lluna. Graella d.
- Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
- Tractament de la informació i competència digital.
- Competència d'aprendre a aprendre.
- Competència d'autonomia i iniciativa personal.
- Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic.
- Funcionament de la wiki.
- Característiques de la Lluna.
- Estructura de la Lluna.
- Origen de la Lluna.
- Com actua la Lluna.
- Marees i diferents tipus de marees.
-Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural.
- Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de transmesa de la informació.
- Conèixer com influeix / actua la Lluna.
- Conèixer algunes característiques de la Lluna.
- Comprendre els problemes mediambientals de la Terra.
- Han entès l’explicació sobre l’origen de la Lluna?
- Han estès l’estructura de la Lluna i la seva composició?
- Han estès com la Lluna influeix sobre la Terra?
- Han estat atents en el documental de les marees?
- Explicació sobre l’origen de la Lluna.
- Explicació de la seva estructura, és a dir, de què està composta.
- Explicació sobre com actua la Lluna sobre la Terra, és a dir, com influeix.
- Visualització del documental. Les marees.
Visualització del documental.
Es passarà un documental perquè us puguin fer una idea de les marees. És a dir, sobre el què vol dir això de què puja i baixa la marea. És un exemple clar on ho explica molt detallat i deforma clara.
Material:
- Ordinador.
- Internet.
- Direcció de la wiki.
- Documental. Les marees de l’Edu3.cat http://www.edu3.cat/Edu3tv/Fitxa?p_id=16892
- Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
- Tractament de la informació i competència digital.
- Competència d'aprendre a aprendre.
- Competència d'autonomia i iniciativa personal.
- Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic.
- Funcionament de la wiki.
- Eclipsis.
- Eclipsis de Lluna.
-Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural.
- Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de transmesa de la informació.
- Expressar les idees de manera eficaç i intel·ligible.
- Aprendre a treballar de manera autònoma i col·lectiva.
- Fomentar el treball experimental, l’observació i els processos científics.
- Saber identificar i veure els eclipsis.
- Saben treballar de forma ordenada mitjançant els experiments?
- Saben treure les conclusions a partir d’un experiment realitzat?
- Han après alguna cosa del documental?
- Han estat atents?
- Explicació de què són els eclipsis.
- Visualització del documental. Eclipsis de Lluna de l’edu3.cat.
- Realització de l’experiment pertinent. Experiment 2.
- Explicació de l’apartat de curiositats, ja que aquest apartat el miraran a casa amb tranquil·litat com a treball individual.
Visualització del documental.
Es tracta de passar un tros del documental en els nens i nenes per tal que puguin entendre bé el concepte de l’eclipso. Passarem el tros on ens expliqui l’eclipsi lunar.
Experiment 2.
Es tracta que els nens i nenes observin i entenguin de forma experimental com funciona el tema dels eclipsis de lluna. L’experiment tracta en el següent: Agafa tres pilotes de mides diferents i una llanterna. Col·loca-les de més gran a més petita. Amb la llanterna il·luminarem la pilota gran direcció a les altres dues. Les posarem de la mateixa forma que el dibuix. – Què està passant? – Quines hipòtesis en pots treure?
Material:
- Ordinador.
- Internet.
- Direcció de la wiki.
- Documental Eclipsis de Lluna de l’Edu3.cat http://www.edu3.cat/Edu3tv/Fitxa?p_id=43497
- Tres pilotes de mides diferents.
- Una llanterna.
- Fitxa de l’experiment.
- Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
- Tractament de la informació i competència digital.
- Competència d'aprendre a aprendre.
- Competència d'autonomia i iniciativa personal.
- Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic.
- Funcionament de la wiki.
- Característiques de la Lluna.
- Funcions de la Lluna.
- Fases de la Lluna.
- Terminologia sobre la Lluna.
-Aprofitar les TIC per presentar la informació sobre el medi natural.
- Aprendre a utilitzar la pàgina web com a eina de transmesa de la informació.
- Aprendre a treballar de manera autònoma i col·lectiva.
- Saber les característiques i funcions de la Lluna.
- Conèixer les paraules claus sobre l’unitat didàctica de la Lluna.
- Saben utilitzar el fòrum per entrar a la conversa de la discussió?
- Els seus coneixements finals són els correctes?
- Saben buscar la informació pertinent sobre un tema?
- Realització de l’avaluació per tal de saber quins són els coneixements adquirits pels alumnes.
- Explicació de la realització del glossari per tal que el realitzin a casa seva de manera individual.
Avaluació.
El mestre els hi passarà el qüestionari de l’avaluació per tal que els alumnes puguin contestar el què han après durant aquesta unitat didàctica.
Glossari.
El glossari és una activitat que realitzaran els nens i nenes de manera individual a casa seva. Es tracta de buscar el significat de les paraules que hi ha penjades en l’apartat de discussió de l’apartat d’avaluació. Un cop, hagin realitzat aquesta tasca entregaran els fulls respectius en el mestre per poder veure qui ha realitzat la feina encomanada.
Material:
- Ordinador.
- Internet.
- Direcció de la wiki.
- Full d’avaluació.
- Discussió del fòrum per tal de poder saber les paraules del glossari.
Temps estimat: 5 hores.
Avaluació
L'avaluació d'aquesta unitat didàctica serà contínua, és a dir, no ens centrarem simplement amb una prova final.
Començarem amb una activitat de coneixements previs per tal de saber els continguts que tenen els nens i les nenes. Les activitats que podem trobar són de d'experimentació i d'observació. Per tant, s'haurà de ser crítics tant amb ells mateixos com amb les activitats a realitzar.
Per últim, si que hi haurà una petita prova d'avaluació però més que tot és per saber si han assolit els conceptes clau sobre el tema. Però si han seguit una línia d'anar fent els exercicis proposats no hi haurà cap problema per assolir l'unitat didàctica.
Meritxell Mustarós